קייג׳ון

אנשים רבים ברחבי הארץ יופתעו לגלות כי ניו אורלינס איננה למעשה קייג'ון, וכי העיר אינה בשום אופן מרכז תרבות הקאג'ה. זהו מוקד התרבות הקריאולית ובדרך כלל אין מסעדות או מוזיקאים של קאג'יון.

אם אתם מדרום לואיזיאנה ושמעתם על מסעדת קייג'ון או קריאולית ממש טובה

סביר מאוד להניח שתהיו בטוחים שהאוכל יהיה טעים. למרבה המזל, לואיזיאנה היא המקום שבו אוכל קג'יון וקריאולי אמיתי הולך לאיבוד, והמקום היחיד להשיג אותו, או לפחות מישהו במטבח של לואיזיאנה, הוא לואיזיאנה.

בבטון רוז 'ובניו אורלינס, התרבות האקדית ואנשי הקג'ון הביאו לחיים את האזורים שמסביב. המאמצים נמשכים לשחזר את ההיסטוריה "קז'ון" ו"צרפתית "של לואיזיאנה בעזרת האגודה ההיסטורית של לואיזיאנה וארגונים אחרים.

בישול קאג'ון קריאולי עם מיס אדי והקולונל וכולל את גמבו, המורשת הלשונית של דרום לואיזיאנה. המרכיבים מתבלים את נאום לואיזיאנה, מה שמוביל לניב ייחודי שנקרא Cajune English.

ראוי לציין שוב כי לואיזיאנה הכפרית אינה הלב הגיאוגרפי המסורתי של תרבות הקג'ון

אך היא חדורה באוכל שלה. הניב נאמר מאז ההגירה מדרום טקסס ודרום מיסיסיפי, מה שהוביל לכיסי "קאג'ונים" החיים באזורים אלה. כיום אוכלוסיית הקג'ון מפוזרת ברוב דרום דרום לואיזיאנה, לאורך חוף המפרץ ועמק נהר המיסיסיפי.

הקאג'ון

השפה הצרפתית חמקה מהשפעתן של הקבוצות האתניות הרבות באזור. בעוד שבלשנים הבחינו פעם בין השפה הקריאולית (הצרפתית) לבין הצרפתית האקדמית (האנגלית) הקולוניאלית, מקובל כיום כי שניהם מאוחדים מאוד עם זן הקג'ון, הנבדל מקריאולי על ידי שימוש במספר מילים שונות כגון כמו "cajune", "nouveau" ו- "joule", כמו גם על ידי מגוון של מבטאים.

למרות שקג'ון וקריאול מוצגים לעיתים קרובות זהויות נפרדות כיום

קריאולים של לואיזיאנה ממוצא אקדאי נחשבים לקריאולים של לואיזיאנה. אחת הדרכים הקלות ביותר להבין את ההבדל בין "קאג'ונים" ל"קריאולים "היא שהג'ון הם תוצר של חיים כפריים והקריאולים הם תוצרי הלוואי של החיים בניו אורלינס וסביבתה.

קייג'ונים וקריאולים מוצגים לעיתים קרובות כקבוצות מובחנות

אך אין ממש דבר שאפשר פשוט ללכת לבית קפה בעיירה קטנה בדרום לואיזיאנה, והשימוש ב"קג'ון "באנגלית מתועד כצאצא מאלה שאומתו. ואכן באתר האינטרנט של החברה ההיסטורית הקריאולית של לואיזיאנה כתוב: "קומוניונים רבים מכחישים את הזהות" הקריאולית.

האנגלים הקג'וניים התפשטו עוד יותר ככל שהיו בשימוש בסוף המאה ה -19 ובתחילת המאה ה -20 על ידי גולים צרפתים ארוכים

התפיסות המוטעות הגדולות ביותר שיש לאמריקאים מחוץ לואיזיאנה היא שהתרבויות של הקאג'ונים והקריאולים דומים או אפילו ניתנים להחלפה. אמונה זו שגויה בעליל, ולעתים קרובות תמצאו תיירים המחפשים מסעדה "קייג'ון" או חוויה תרבותית בקג'ון. בטוח שאתה חווה כמה שיותר מהם כדי להשיג את חווית לואיזיאנה המלאה, אבל זה שווה את זה.

התרבות

הממוקמת בעיקר בדרום לואיזיאנה הכפרית, מוגדרת על ידי שימוש בשפה ותרבות קג'ון, כ נמצא בשפה הקריאולית, במוזיקה ובמחול של לואיזיאנה, כמו גם במוזיקת Zydeco. למרות שרוד איילנד אין אוכלוסיית Cjun משמעותית, היא מארחת פסטיבל Cafun ו- Zyteco גדול שנתי. קריוליזציה של Kouri – Vini (הידוע גם בשם לואיזיאנה קריאולית) היה נוהג נרחב מאז המאה ה -19, כולל צאצאי האקדיים.

המילה "קג'ון" נולדה מהמילה הצרפתית "cacien" (קאדיה) והובאה מאוחר יותר על ידי האמריקנים שלא יכלו לבטא אותה

באנגלית המונח "אקדיאן" שונה ל- Caj un באנגלית והיה בשימוש נרחב כמונח גנאי עד שנכבש מחדש על ידי מלחמת האזרחים האמריקאית בסוף המאה ה -19 ובתחילת המאה ה -20.

תחייתו של קייג'ון החזירה לעצמה את המילה וקשרה אותה למגוון רחב של מאכלים

כולל לובסטר, שרימפס ושוברי שרימפס. כיום, כמובן, קייג'ונים נמצאים בכל פינה בארצות הברית, מניו יורק ועד סן פרנסיסקו. המטבח הקריאולי הוא תוצאה של המטבח הקאג'י, או "המטבח הקריאולי", שנדד משכניו ה"קאג 'און "בקנדה הצרפתית לחוף לואיזיאנה, באיוס וערבה במאה ה -17. בתחילת המאה ה -20 שלטו בני הקריאול במזון בעיר, ובמיוחד בניו אורלינס, ואילו אוכל קאג'ון הגיע מאזורים כפריים בדרום מערב לונדון.

בניגוד לקריאולי, הקג'ון לא עוקב אחר שורשיהם למתיישבים הצרפתים הראשונים שהתיישבו בניו אורלינס. גולי אכדיה התיישבו מדרום לואיזיאנה במאה ה -18, אך לא כולם צאצאים מהם לבדם, מכיוון שחלקם היו נשואים לקבוצות אחרות.

דילוג לתוכן